Blog

Lietuvos kultūra

Last Updated on

Lietuva – tai pilių, ežerų ir miškų kraštas. Nors palyginus nedaugelis žinojo apie šio krašto žavesį iki šiol. Lietuvos sostinė, Vilnius, yra vienas iš labiausiai kerinčių Europos miestų, ypač dėl savo baroko stiliaus senamiesčio. Dar Lietuva turi Baltijos krantą, palyginus su kitomis pakrantėmis, yra idiliškas ir iš esmės nepaliestas. Palyginus su piečiausiomis šalimis Baltijos šalyse, Lietuvoje taip pat labai pastebimas didžiulis lygumų ir kalvų kontrastas, be abejo, pasididžiuoti Lietuva gali ir savo nuostabiomis smėlio kopomis.

 

Lietuvos nepriklausomybė atkeliavo netrukus po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais. Iki 1995 metų buvo užbaigtas perėjimas prie visos rinkos ekonomikos. Seniai vykstantis ginčas su Lenkija dėl sienos buvo išspręstas pasirašant draugystės ir bendradarbiavimo sutartį 1992 sausio mėnesį, o derybos su Rusija lėmė likusių Rusijos karių pasitraukimą iš Lietuvos rugpjūčio 1993. Rusijos kultūros dalis išliko, tačiau rusai yra antroji pagal dydį etninė mažuma šalyje. Pirmiausia iš trijų Baltijos šalių, Lietuva įgyja narystę Europos Sąjungoje 2004 metais, nuo to laiko, šalis įsitvirtino pasaulinėje arenoje, ir sulaukdavo daugiau lankytojų nei kada nors anksčiau.

Dauguma geriausia atrakcija Lietuvoje yra jos gamtos lobiai. Didžioji dalis šalies yra žaliuojantys miškai, su keletu nacionalinių parkų, kurie puikiai tinka pasivaikščiojimams ir pasivažinėjimams dviračiais, pasiplaukiojimams vandens dviračiais ir panašiai. Visoje šalyje klesti miškai, taip pat daug ežerų išsibarstę visame Lietuvos kraštovaizdyje.

Galbūt šalies koziris yra Baltijos jūros pakrantė. Tai turbūt patraukliausias kraštas gyvūnijos pasaulyje, ypač iš tūkstančių paukščių rūšių. Čia taip pat yra Kuršių nerija, stulbinanti 100km juosta žemės, kuri atskiria Kuršių marias nuo Baltijos jūros, kuri yra padengta baltu smėliu.

Dabartiniai lietuviai, latviai ir senieji prūsai, yra kilę iš baltų ir indoeuropiečių tautinių mažumų, apsigyvenusių Baltijos pakrantėje prieš 4000 metų, palikuonys.

Jos santykinai trumpi tarpai tarp karų kilo dėl sienų ginčų su Lenkija ir Vokietija, nes buvęs Vilniaus regionas buvo pagrobtas 1920, o Klaipėda iš Vokietijos atgauta 1923, po nacių ultimatumo, pristatyto 1939.

Antrojo Pasaulinio Karo metu Lietuva buvo užimta Sovietų Rusijos, o paskui nacių iki 1944, kai Raudonoji armija vėl užėmė teritoriją. 780 tūkstančių lietuvių prarado savo gyvybes karo metu, nors ir partizanai kovojo prieš Raudonąją armiją, prieš pat maždaug 1952, iki kol 1990-ųjų pradžioje Lietuva buvo Sovietų Sąjungos Respublika, ir tapo pirmąja buvusia Sovietų Respublikos susigrąžinusia savo nepriklausomybę ir pradėjo vystytis kaip ekonomiškai stipri šalis. Paskutinė Sovietų kariuomenė paliko Lietuvą rugpjūčio mėnesį, 1993 metais.

Lietuva dabar yra pilnavertė Europos Sąjungos narė, taip pat Europos Tarybos narė, ir įsivedė eurą kaip savo valiutą 2015-taisiais metais . Ji pasirašė Šengeno susitarimą, veiksmingai panaikinantį narių sienų kontrolę. Ji taip pat priklauso NATO ir 2013 metais tapo pirmąja Baltijos valstybe, kuri buvo išrinkta į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą.

Kadangi nepriklausomybę Lietuvoje palaikė demokratija, o tuometinė prezidentė, Dalia Grybauskaitė, jos pirmoji moteriška valstybės galva, buvo išrinkta antrajai kadencijai 2014 metais. Lietuviai yra vieni mažiausių pajamų mokesčio normų Europoje – tik 15 procentų.

 

Lietuvos kultūra – ar žinote?

  • Interneto greitis Lietuvoje yra vienas iš sparčiausių pasaulyje, pagal reitingą – sąraše penkių geriausių įkėlimas ir parsisiuntimas (duomenys pagal speedtest.net).
  • Lietuvos kino kūrėjas Jonas Mekas yra laikomas Amerikos avangardinio kino krikštatėvis.
  • Vilnius yra vienintelis miestas su trimis chorų laureatais – konservatorijos Brevis, jauna muzika ir kamerinis choras – atspindintis chorinės muzikos svarbą Lietuvos kultūroje.
  • Poilsio namai Nidoje – vieni geriausių

Leave a Comment

Recent Posts

Lietuvos kultūra

December 15, 2019

Atostogu patarimai

September 5, 2019

Categories